Vakuutukset

Ajoneuvoa rekisteröitäessä sillä on oltava voimassa oleva lakisääteinen liikennevakuutus. Katsastuspisteestä saat liikennevakuutuksen kätevästi samalla kertaa rekisteröinnin kanssa. Voit myös hankkia kauttamme vapaaehtoisen autovakuutuksen, joka korvaa omalle autollesi sattuneet vahingot.

Liikennevakuutus

Liikennevakuutus tulee olla kaikilla liikenteessä käytettävillä moottorikäyttöisillä ajoneuvoilla. Vahingon sattuessa liikennevakuutus korvaa omassa ajoneuvossasi olevien henkilövahingot ja toiselle osapuolelle aiheutuneet henkilö- ja omaisuusvahingot. Liikennevakuutus ei kuitenkaan korvaa oman autosi vahinkoja.

Autovakuutus eli kasko

Autovakuutus kohdistuu ajoneuvoon. Varsinaisten esinevahinkojen ohella se korvaa myös muita vakuutuksen ehdoissa mainittuja vahinkoja. Lisätietoja voit kysellä vakuutusyhtiöstä.

Palvelu saatavilla seuraavilla asemilla

  • Sodankylä

    Rovaniementie 1
    99600 Sodankylä

    020 730 9401
    sodankyla@katsastuspiste.fi
  • Rovaniemi Alakorkalontie

    Alakorkalontie 1
    96300 ROVANIEMI

    020 730 9403
    rovaniemi@katsastuspiste.fi
  • Pello

    Sähkötie 2
    95700 Pello

    020 741 2285
    pello@katsastuspiste.fi
  • Oulu

    Tyrnäväntie 3
    90400 OULU

    020 730 9406
    oulu@katsastuspiste.fi
  • Muonio

    Miljoonatie 1
    99300 Muonio

    p. 020 730 9404 (mpm/pvm)
    muonio@katsastuspiste.fi
  • Kittilä

    Aakenuksentie 22
    99100 Kittilä

    p. 040-8652222
    kittila@katsastuspiste.fi
  • Kemijärvi

    Varastotie 12
    98120 KEMIJÄRVI

    020 730 9400
    kemijarvi@katsastuspiste.fi
  • Kemi

    Karjalahdenkatu 34
    94600 KEMI

    p. 020 741 2283
    kemi@katsastuspiste.fi
  • Kajaani

    Heinisuontie 10
    87250 Kajaani

    040-650 1000 (mpm/pvm)
    kajaani@katsastuspiste.fi
  • Ivalo

    Peräsaajontie 7
    99800 Ivalo

    p. 040 640 4000 (mpm/pvm)
    ivalo@katsastuspiste.fi
  • Rovaniemi Teollisuustie

    Teollisuustie 25
    96300 Rovaniemi

    040 350 9550
    rovaniemitt@katsastuspiste.fi