Rekisteröinti

Hoidat kauttamme sujuvasti kaikki rekisteröintiasiat, kuten rekisteristä poiston, luovutusilmoituksen, liikenteeseen käyttöönoton, omistajan vaihdoksen, ensirekisteröinnin, museorekisteröinnin, osoitteen- ja nimenmuutoksen sekä haltijatietojen muutoksen.
Hinnasto:

  • • Rekisteröinti, liitteetön 9,50 €
  • • Rekisteröinti, liitteellinen 17 €
  • • Siirtolupa 16 €
  • • Siirtovakuutuksen 1. päivä 10 €, seuraavat 6 €/päivä
  • • Rekisteröintitodistuksen tulostaminen uudelleen 9,50 €
  • • Kopio teknisestä osasta  9,50 €
  • • Koenumerotodistuksen muuttaminen tai tulostus 9,50 €
  • • Kansainvälinen rekisteröintitodistus 10 €
  • • Rekisterikilpi ennakkoilmoitetulle ajoneuvolle 4,50 €
  • • Sarjakilpi 4,50 €
  • • Yksittäiskilpi 6,50 €
  • • Liikennekäytöstä poisto 18 €
  • • Katsastustodistuksen uudelleen tulostus 12,40 €

Ajoneuvojen rekisteröinnistä vastaa ja ajoneuvorekisteriä ylläpitää Trafi. Lisätietoa rekisteröinneistä sekä tarvittavat lomakkeet löydät kätevästi täältä.

Palvelu saatavilla seuraavilla asemilla

  • Ivalo

    Peräsaajontie 7
    99800 Ivalo

    p. 040 640 4000 (mpm/pvm)
    ivalo@katsastuspiste.fi
  • Kajaani

    Heinisuontie 10
    87250 Kajaani

    040-650 1000 (mpm/pvm)
    kajaani@katsastuspiste.fi
  • Kemi

    Karjalahdenkatu 34
    94600 KEMI

    p. 020 741 2283
    kemi@katsastuspiste.fi
  • Kemijärvi

    Varastotie 12
    98120 KEMIJÄRVI

    020 730 9400
    kemijarvi@katsastuspiste.fi
  • Kittilä

    Aakenuksentie 22
    99100 Kittilä

    p. 040-8652222
    kittila@katsastuspiste.fi
  • Muonio

    Miljoonatie 1
    99300 Muonio

    p. 020 730 9404 (mpm/pvm)
    muonio@katsastuspiste.fi
  • Rovaniemi Alakorkalontie

    Alakorkalontie 1
    96300 ROVANIEMI

    020 730 9403
    rovaniemi@katsastuspiste.fi
  • Pello

    Sähkötie 2
    95700 Pello

    020 741 2285
    pello@katsastuspiste.fi
  • Oulu

    Tyrnäväntie 3
    90400 OULU

    020 730 9406
    oulu@katsastuspiste.fi
  • Sodankylä

    Rovaniementie 1
    99600 Sodankylä

    020 730 9401
    sodankyla@katsastuspiste.fi
  • Rovaniemi Teollisuustie

    Teollisuustie 25
    96300 Rovaniemi

    040 350 9550
    rovaniemitt@katsastuspiste.fi