OBD-mittaus

Ajoneuvon sisäinen valvontajärjestelmä OBD (On-Board Diagnostics) valvoo moottorin ohjausyksikön komentoja ja niiden vasteita. Vikakoodien luennassa eli OBD-mittauksessa auton toimintaa tarkastellaan ajoneuvotietokoneen tallentamien tietojen perusteella ja tutkitaan auton ajonaikaiset virhetilanteet.

Vuodesta 2004 lähtien OBD-mittaus on kuulunut katsastukseen v. 2001 tai sen jälkeen rekisteröidyissä ottomoottorilla varustetuissa henkilö- ja pakettiautoissa.

Ajoneuvolain mukaan katsastuksessa tulee suorittaa myös pakokaasumittaus korotetulla käyntinopeudella.

Palvelu saatavilla seuraavilla asemilla

  • Ivalo

    Peräsaajontie 7
    99800 Ivalo

    p. 040 640 4000 (mpm/pvm)
    ivalo@katsastuspiste.fi
  • Kajaani

    Heinisuontie 10
    87250 Kajaani

    040-650 1000 (mpm/pvm)
    kajaani@katsastuspiste.fi
  • Kemi

    Karjalahdenkatu 34
    94600 KEMI

    p. 020 741 2283
    kemi@katsastuspiste.fi
  • Kemijärvi

    Varastotie 12
    98120 KEMIJÄRVI

    020 730 9400
    kemijarvi@katsastuspiste.fi
  • Kittilä

    Aakenuksentie 22
    99100 Kittilä

    p. 040-8652222
    kittila@katsastuspiste.fi
  • Muonio

    Miljoonatie 1
    99300 Muonio

    p. 020 730 9404 (mpm/pvm)
    muonio@katsastuspiste.fi
  • Oulu

    Tyrnäväntie 3
    90400 OULU

    020 730 9406
    oulu@katsastuspiste.fi
  • Pello

    Sähkötie 2
    95700 Pello

    020 741 2285
    pello@katsastuspiste.fi
  • Rovaniemi Alakorkalontie

    Alakorkalontie 1
    96300 ROVANIEMI

    020 730 9403
    rovaniemi@katsastuspiste.fi
  • Sodankylä

    Rovaniementie 1
    99600 Sodankylä

    020 730 9401
    sodankyla@katsastuspiste.fi
  • Salla

    Savukoskentie 7
    98900 SALLA

    020 730 9400 (mpm/pvm)
    kemijarvi@katsastuspiste.fi
  • Savukoski

    Soklintie 5
    98800 SAVUKOSKI

    020 730 9400 (mpm/pvm)
    kemijarvi@katsastuspiste.fi
  • Rovaniemi Teollisuustie

    Teollisuustie 25
    96300 Rovaniemi

    040 350 9550
    rovaniemi@katsastuspiste.fi