Mopoauto ja mönkijä määräaikaiskatsastus

Nelipyöräiset ajoneuvot, kuten mopoautot ja mönkijät, kuuluvat L-ajoneuvoluokkaan ja ne katsastetaan autoja vastaavin määräajoin.

Yksityiskäytössä oleva mopoauto ja tieliikennekäyttöön tarkoitettu mönkijä on katsastettava ensimmäisen kerran 3 vuoden kuluttua käyttöönotosta käyttöönottopäivämäärään mennessä. Neljäs vuosi on ns. vapaavuosi, jolloin katsastusta ei tehdä. Viidennestä vuodesta eteenpäin katsastus on suoritettava joka vuosi.

Katsastuksessa käydään läpi oheiset asiat:

  • • Pyörät, akselisto ja jousitus
  • • Jarrujärjestelmä
  • • Sähkölaitteet ja valot
  • • Alusta ja kori
  • • Ohjaus- ja hallintalaitteet
  • • Näkyvyys (tuulilasi, puhdistuslaitteet, peilit ym.)
  • • Ajoneuvon ympäristöhaitat (melu, nestevuodot ym.)
  • • Ajoneuvon tunnistetiedot (valmistenumero, rekisteritiedot ym.)
  • • Tehdään pakokaasumittaus bensiinikäyttöisille vuonna 1978 ja sen jälkeen käyttöönotetuille autoille
  • • Tehdään savutusmittaus 1.1.1980 jälkeen käyttöönotetuille dieselautoille

Palvelu saatavilla seuraavilla asemilla

  • Ivalo

    Peräsaajontie 7
    99800 Ivalo

    p. 040 640 4000 (mpm/pvm)
    ivalo@katsastuspiste.fi
  • Kajaani

    Heinisuontie 10
    87250 Kajaani

    040-650 1000 (mpm/pvm)
    kajaani@katsastuspiste.fi
  • Kemi

    Karjalahdenkatu 34
    94600 KEMI

    p. 020 741 2283
    kemi@katsastuspiste.fi
  • Kemijärvi

    Varastotie 12
    98120 KEMIJÄRVI

    020 730 9400
    kemijarvi@katsastuspiste.fi
  • Kittilä

    Aakenuksentie 22
    99100 Kittilä

    p. 040-8652222
    kittila@katsastuspiste.fi
  • Muonio

    Miljoonatie 1
    99300 Muonio

    p. 020 730 9404 (mpm/pvm)
    muonio@katsastuspiste.fi
  • Oulu

    Tyrnäväntie 3
    90400 OULU

    020 730 9406
    oulu@katsastuspiste.fi
  • Pello

    Sähkötie 2
    95700 Pello

    020 741 2285
    pello@katsastuspiste.fi
  • Rovaniemi Alakorkalontie

    Alakorkalontie 1
    96300 ROVANIEMI

    020 730 9403
    rovaniemi@katsastuspiste.fi
  • Salla

    Savukoskentie 7
    98900 SALLA

    020 730 9400 (mpm/pvm)
    kemijarvi@katsastuspiste.fi
  • Savukoski

    Soklintie 5
    98800 SAVUKOSKI

    020 730 9400 (mpm/pvm)
    kemijarvi@katsastuspiste.fi
  • Sodankylä

    Rovaniementie 1
    99600 Sodankylä

    020 730 9401
    sodankyla@katsastuspiste.fi
  • Rovaniemi Teollisuustie

    Teollisuustie 25
    96300 Rovaniemi

    040 350 9550
    rovaniemi@katsastuspiste.fi